Zimní dilatační plováky si s ledem poradí
Rádi byste ponechali vodu v bazénu i přes zimu, ale nevíte, jak to udělat, aby mrznoucí voda nepoškodila stěny nádrže? Stačí, když použijete dilatační plováky.
Zimní dilatační plovák je zhotoven z mrazu odolného plastu, který při nízkých teplotách nekřehne. A to podstatné je, že má měkké, snadno deformovatelné tělo, takže když jej umístíte do mrznoucí vody, tak tento plovák pohltí tlakové síly narůstajícího ledu, čímž zajistí ochranu vaší nádrži. Nemusíte se proto obávat žádných trhlin ve stěnách nádrže anebo jiného poškození.
Samozřejmě je nezbytné, abyste plováky v nádrži správně rozmístili. Aby vše fungovalo tak, jak má, je potřeba plováky rozmístit ve směru nejdelšího rozměru bazénu. V případě kruhových a oválných bazénů je to jejich delší osa. V případě čtvercových a obdélníkových bazénů je to delší úhlopříčka nádrže.
Nicméně pokud máte bazén atypických rozměrů, tak se jistě budete ptát, jak to udělat, abyste dobře ochránili i svou nádrž. V tom případě je ideální, abyste vlastní nádrž rozdělili do pomyslných geometrických útvarů o základních tvarech a v rámci těchto segmentů následně uplatnili výše uvedené pravidlo.
Na základě výše uvedených informací je vám jistě zřejmé, že jen s jedním či několika málo plováky si nevystačíte. Abyste svůj bazén efektivně ochránili před narůstajícím ledem, budete nezbytně potřebovat větší množství plováků v závislosti na velikosti vaší nádrže. Plováky se vzájemně spojují do řetězu pomocí oček, aby ve vodě následně zaujaly svislou polohu.
Samozřejmě i zde existuje ještě jedno levnější, lidové řešení. Pokud máte pocit, že jsou pro vás dilatační plováky příliš nákladnou investicí, můžete místo nich použít PET láhve částečně naplněné vodou, které do bazénu rozmístíte podobným způsobem. Jak už to ovšem v případě všech lidových řešení bývá, tak bezproblémové přezimování bazénu vám v takovém případě nikdo nezaručí.