Běžecké obutí

Běžecké obutí

Bez správně vybraných bot nebude vaše oblíbená sportovní aktivita efektivní. S nevhodnými může být dokonce zdraví škodlivá. Ale jak vybírat, když v regálech obchodů je tolik různých modelů? Koupit levnější nebo dražší? Na co se při výběru zaměřit, aby vám pomohly dosahovat požadovaných výsledků čtěte níže.
 
šedá adidaska 
Materiál
V obchodech najdete tenisky z různých materiálů. Kožené, ze syntetické kůže, z textilních materiálů i plastů. Někdy jsou to i různé kombinace materiálů.
·         kůže – odolná, prodyšná, těžší, ale výborná do terénu
·         syntetická kůže – vyrobena z polyesteru a nylonu, pružná, odolná proti oděru lehká, vzdušná, umožňuje pokožce dýchat, dobře schne
·         nylonová síťovina – odolnější, vysoká propustnost vzduchu, nízká hmotnost, používaná nejčastěji
·         termoplastický uretan – plastový, odolný
 
Pronace
Znamená to možné opotřebení. Doporučujeme pořídit model s neutrální pronací, zmírňuje tlak na kolena a klouby.
 
Montáž
Vyzkoušení bot doporučujeme večer, kdy jsou nohy „větší“. Nekoupíte menší boty a nebudete je muset později jít vyměnit. Obujte obě a pořádně se projděte, ať zjistíte, zda vám vyhovují.
 
Délka a šířka
Boty na běhání nemají býti příliš velké, ani malé. Nohy by v nich měli volně dýchat, cítit se svobodně a lehce. Jinak riskujete nepohodlí, puchýře a mozoly. Co se týká délky podrážky, měla by být o 1 – 1,5 cm delší než délka chodidla. Měřte. Tvar podrážky doporučujeme s plochou podešví, bez trní.
 běžící muž
Vzhled
Zkontrolujte si, zda jsou rovnoměrné švy, neměly by tam být také zbytky lepidla. Horní část by měla být z prodyšného materiálu. Když je obujete a zkusíte popoběhnout, jsou dostatečně pružné a lehké? Vrátí se podrážka rychle do původního stavu? Pak jsou to ony.
 
Hmotnost
Záleží na materiálu provedení a samozřejmě velikosti. Neměla by být u jedné boty větší než 200 gramů, to je maximum. Boty na běhání mají být lehké. A to na delší i kratší vzdálenosti.
 
Sezóna
Jestli běháte na trenažéru nebo na uzavřeném stadionu, nemusíte se o materiál až tak starat. Pokud běháte v terénu a třeba  i dešti, volte raději tvrdší materiály, třeba kůži.
 
Cena
Tak na té samozřejmě také dost záleží. Ty levnější nebudou asi nejkvalitnější, ale nepodceňujte je příliš. Ty hodně drahé si svou cenu zasluhují často jen díky značce, reklamě, krásnému designu.

Comments are closed.