Co zatížit hypotékou?
Chystáte si poprvé půjčit a jste z toho všeho dostatečně zmatení? Jedná se o vaši první velkou půjčku, ne-li největší půjčku, jakou jste si kdy vůbec vzali? Tak proto byste měli být na pozoru, protože právě člověk neznalý a nezkušený nejvíce podléhá prvním dojmům a nabídkám, které přijdou hned.
Ze všeho nejdůležitější je však to, na čem vlastně bude viset ta naše hypotéka. Hypotéka na pozemek je speciální forma půjčování peněz, kdy půjčka je předem kryta věcí stejné či větší hodnoty k půjčce. Jediná věc v právním smyslu, která může tato kritéria splňovat, je nejčastěji nemovitost, ať už pozemek, pozemek se stavbou či stavba jako taková (stále se ještě najdou stavby nesloučené s pozemkem). Pokud tedy máte nemovitost či vlastníte pozemek a chcete si půjčit opravdu velkou sumu peněz, máte dost dobrou šanci, že se tak stane. Pokud ale nic nemáte a chcete půjčené peníze použít například na stavbu či koupi nemovitosti, není to vůbec žádný problém, protože hypotéka umožňuje, aby zatěžovala stavbu či pozemek, který ještě není ani ve vašem vlastnictví či vůbec neexistuje. Co to znamená? Můžete si půjčit a zatížit nemovitost, kterou teprve koupíte nebo postavíte, budoucí věc. Samozřejmě, pokud si vezmete klasickou uvěrovou hypotéku na stavbu domu, společnosti či banka po vás bude chtít potvrzení toho, že se něco staví nebo stavět bude, jinak vám hypotéku neposkytne (na co by tu hypotéku dala, že ano?)
Přesně z tohoto důvodu je hypoteční úvěr tak výhodný a často preferovaný způsob, jak získat opravdu velkou sumu peněz.
Další věcí, na kterou je třeba se dívat, tak na podmínky a nároky na dlužníka. Podmínky hypoteční smlouvy se liší od společnosti ke společnosti a je tak nutné opravdu pozorně číst. Zaznívají pojmy, jako je fixace, refinancování, úroková sazba apod. Společnosti kladou různé nároky i na dlužníka a na jeho osobu, tedy zdali bude splácet, jestli má zaměstnání, jestli je veden v registru dlužníků apod.