Jak a čím oplotit pozemek?
Jestli je něco, čeho si jistě všimnou všichni kolemjdoucí na vašem domě, pak je to oplocení. Jeho provedení navíc může být různé. Ploty mohou být obyčejné, živé, vyplétané nebo dokonce neobvyklé. Mezi ty neobvyklé bychom mohli zařadit ty, které jsou ručně dělané.
U domů, které jsou starší, naleznete nejčastěji ploty klasické, které jsou z pletiva. Jsou totiž nejlevnější variantou sloužící jako ohraničení pozemku.
Velmi používaní jsou pletiva čtyřhranná nebo svařovaná. Čtyřhranná bývají nejčastěji pozinkovaná nebo poloplastová. Nejsou tak náročná na údržbu. Svařovaná jsou z kvalitnějšího materiálu, který je vhodný hlavně pro majitele domů se psy, jelikož jsou spoje svařeny. Pletivo se nerozplétá a domácí mazlíček si s ním jen tak neporadí.
Novější domy mají nejčastěji ploty ze ztraceného bednění. Ztracené bednění, nebo –li šalovací tvárnice (chcete-li) se nejčastěji využívá při stavbě základů. V poslední době se ale začíná těšit čím dál tím větší oblibě a to při vytváření skalek a oplocení.
Mezi největší výhody patří odolnost vůči povětrnostním vlivům, mezi které můžeme zařadit teplo nebo mráz a kromě toho funguje skvěle jako protihluková bariéra, pokud se váš dům například nachází u ulice, která je větší a rušnější.
Jestliže se vám ale nejedná o funkčnost, ale kladete spíše větší důraz na estetiku, je možné rozhodnout se pro plot živý.
Živý plot bývá nejčastěji vytvořen z okrasných dřevin, ale je potřeba o něj každoročně pečovat a udržovat jej potřebným zastřiháváním.
Mezi vhodné dřeviny patří Meruzalka Alpská, která je mrazuvzdorná a dorůstá do výšky až 1,5 metrů.
Vhodné jsou i Túje, které váš pozemek ochrání do výšky až 3 metrů. Jsou mrazuvzdorné a hlavně nenáročné.
Používají se ale také Tis, Cypřiše nebo Mahon.
Aby váš živý plot mohl být něčím, co budou lidé obdivovat, je nutné se o něj starat. U živých plotů je potřeba je zastřihnout dvakrát až třikrát ročně a to koncem zimy, jara a léta.
Existují ale i jiné možnosti, ze kterých by se vaše oplocení dalo udělat.