Jak se nenechat podvést na internetu
· Googlete
Vždy vyhledávejte e-shopy, online společnosti, než u nich nakoupíte (zvláště ty dosud neprověřené). Zadejte název firmy ve vašem oblíbeném vyhledávači ve spojení se slovy jako "recenze", "stížnosti" nebo "podvod". Pokud podvodná firma působí již delší časový úsek, je pravděpodobně, že se někteří z oklamaných pokusili ostatní varovat.
Přínosné mohou být i veřejné diskuzní portály, které často poskytují detailní zákaznickou zkušenost více subjektů.
· Nevěřte zázračným výdělkům
Selský rozum musí pracovat i online. Nikdo vám neposkytne peníze zadarmo. Revoluční automatizované systémy vydělávající na burze, prodej exkluzivních telekomunikačních produktů a bezpočet online „letadel“ chápu jako rakovinu internetu.
V nejlepším případě nějaký produkt skutečně existuje. Možná vyděláte, za předpokladu, že jste ochotni být hyena a podporovat ještě většího podvodníka nad vámi. Tradičně však platbu za „převratný“ produkt, který samozřejmě vyzrál na systém bohatých, již neuvidíte.
Netvrdím, že není způsob, jak si na internetu vydělat. Vyhněte se však naivnímu poblouznění a každou příležitost hodnoťte silně kriticky.
· Používejte ověřené služby
Ať už pouze nakupujete na e-shopu, nebo využíváte jiné internetové služby, snažte se vybírat již prověřené poskytovatele. U těchto společností máte daleko menší šanci, že budete podvedeni, nebo se setkáte s nepříjemným nedorozuměním.
Dobrý ukazatelem legitimity stránky je také zabezpečení stránky. Nejjednodušší je zkontrolovat, zda adresa URL začíná "https", to znamená, že web je zabezpečený. "S" označuje další vrstvu zabezpečení známou jako SSL nebo Secured Socket Layer. I toto zabezpečení lze samozřejmě prolomit. Absence tohoto standartu však naznačuje (ne)kvalitu webové stránky.
Dále platí, že déle zaregistrované a fungující stránky bývají obvykle věrohodnější. Provozovatel webové stránky by mimo jiné měl poskytovat kontaktní informace, podmínky používání a zásady ochrany osobních údajů.